You are here
Home > ŠPORT

*Vladimír Výbošťok najlepším veteránskym atlétom Európy 2012

Slovenského Bolta medzi svetovými veteránmi, ako nazývajú Banskobystričana Vladimíra Výbošťoka, ocenila EVAA (Európska veteránska atletická asociácia) cenou „Najlepší Európan 2012“. Prevezme si ju 18. marca v španielskom San Sebastiane, počas halových majstrovstiev Európy veteránov.

2013_vybostok_markiza_01Je to pre mňa osobne, ale aj pre Slovensko a Banskú Bystricu veľká česť, získať takéto najvyššie európske športové ocenenie. Nesmierne si to vážim, lebo v uplynulej sezóne som sa nielenže stal halovým majstrom sveta a majstrom Európy v najkratších šprintoch veteránov nad 65 rokov, ale zároveň som vytvoril svetové rekordy na 60 a 100 metrov. V tomto roku ich chcem prekonať, teraz už vlastne sám seba“ povedal pre portál BYSTRICNOVINY Vladimír Výbošťok, ktorý 19. februára oslávi 66. narodeniny

Aj keď sme ešte len v polovici zimy, najrýchlejší senior sveta nezaháľa. Je v plnej príprave na 2013_vybostok_markiza_03najbližší vrchol tejto atletickej sezóny, ktorým budú marcové halové majstrovstvá Európy veteránov v Španielsku. Poctivo trénuje každý deň po tri hodiny, okrem nedele, kedy si dopraje oddych a relax.

Cítim sa dobre, aj keď som nedávno prekonal nepríjemnú chrípku. Tréningový výpadok som už dohnal a v športovej hale na Štiavničkách zaberám naplno. Okrem toho sa venujem aj spolupráci s médiami, ktoré si ma po minulom rekordnom roku akosi začali viac všímať. Za to vďačím aj vášmu portálu, ktorý dlhodobo mapuje moju cestu za športovými úspechmi,“ vysvetľuje s úsmevom Výbošťok.

2013_vybostok_markiza_02Vladimír Výbošťok prezradil, že okrem svojho banskobystrického sponzora HADVIČÁK s.r.o. začal spolupracovať aj so známym moderátorom Petrom „Pinďo“ Lengyelom. Ten sa ho ujal s cieľom ešte viac zviditeľniť nášho najrýchlejšieho seniora planéty nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. „Vďaka tomuto obdivuhodnému chlapíkovi, ktorý dokáže šíriť okolo seba pozitívne myslenie, som už absolvoval niekoľko vystúpení v Markíze, Jojke či vo Fun rádiu. Bude toho ešte viac, ale naším hlavným cieľom je, aby som uspel na atletických pretekoch a bol najlepší na svete vo svojej vekovej kategórii,“ dodáva najlepší európsky veterán.

Mimochodom v markízackom „Dobrom ráne“ Výbošťok okrem vtipnej diskusie behal po schodoch, aby mu jeho zdravotný stav otestoval prítomný lekár. Výsledok bol priam neuveriteľný. 65-ročný Banskobystričan mal aj po záťaži fyzický stav ako štyridsiatnik a kondičku ako dvadsaťročný. Nečudo, že na atletickej dráhe dokáže v šprintoch porážať aj juniorov.

Redakcia Bystriconoviny.sk si váži vynikajúce športové výkony veterána Vladimíra  Výbošťoka a jeho skvelú reprezentáciu mesta Banská Bystrica vo svete. Preto ho mestskému zastupiteľstvu navrhli udeliť mu tohoročnú Cenu mesta a nominovali ho aj medzi laureátov ocenenia Najlepší športovec mesta 2012.

Takpovediac „Boltom“ medzi atletickými veteránmi sveta je 65-ročný Banskobystričan Vladimír Výbošťok.  V tomto roku prekonal šprintérsky svetový rekord v hale na 60 metrov a 18.augusta vyrovnal svetový rekord na 100 metrov v kategórii M65 na otvorenom štadióne.

Úspešný slovenský  veterán sa len nedávno vrátil z európskeho šampionátu v nemeckou Zittau, odkiaľ si  priniesol dve zlaté medaily zo šprintov na 100 a 200 metrov aj s jednou bronzovou zo skoku do diaľky. Ozdobou augustových ME veteránov bolo finále seniorov nad 65 rokov v šprinte na 100 metrov, v ktorom Výbošťok vyrovnal svetový rekord Američana Robbinsa časom 12,37 sekundy. V prepočte podľa svetových atletických tabuliek zohľadňujúcich vek šprintéra je to seniorský čas na úrovni svetového rekordu Usaina Bolta 9,58 sekundy! Faktom je, že Slovák Vladimír Výbošťok v tomto roku ani v jednom štarte na najkratších tratiach doma či v zahraničí nenašiel vo svojej kategórii premožiteľa.

Už 4. apríla na halových MS vo fínskom Jyväskylä vytvoril svetový rekord v najkratšom  šprinte na 60 m časom 7,81 sekundy. Nebyť toho, že 18.marca na marcových halových majstrovstvách Slovenska v Banskej Bystrici nebola namontovaná certifikovaná časomiera s cieľovou kamerou, tak hodnota jeho svetového rekordu na 60 m mohla byť ešte o 5 stotín lepšia…

Vladimír Výbošťok, ktorý je členom Dukly Banská Bystrica, na margo svojich tohtoročných výkonov povedal: „V tejto sezóne sa mi podarilo v hale i na otvorenom štadióne zabehnúť svetové rekordy, čo bol môj veľký cieľ. Majstrovstvá Európy v Zittau,2013_vybostok_markiza_04 kde som v priebehu týždňa absolvoval niekoľko štartov v troch disciplínach (100 m WR, skok do diaľky a 200 m SR) bez možnosti regenerácie, mi dali poriadne zabrať, ale mohol som sa spoľahnúť na dobrú formu, ktorú sa mi vďaka správnemu individuálnemu tréningu podarilo vyladiť na obidva vrcholy sezóny.“

Po krátkom oddychu začal najrýchlejší senior planéty v týchto dňoch na banskobystrických Štiavničkách s prípravou na novú atletickú sezónu. Jej vrcholmi v roku 2013  budú marcové halové ME v San Sebastiane, v auguste Svetové veteránske hry (olympiáda) v Turíne a v októbri MS veteránov na dráhe v brazílskom Porto Allegre. Okrem toho v budúcoročnom kalendári Vladimíra Výbošťoka figurujú aj národné majstrovstvá Slovenska a okolitých štátov v hale i na otvorenej dráhe.

FOTO: Agentúra XACT

Top